balansas

Viktorijos Vaišvilaitės-Skirutienės nuotr.

Plaukimo pratybų metu sportininko organizmui sukeliamas stresas, sąlygojantis funkcinius, fiziologinius, hormoninius, humoralinius ir kitokius pokyčius. Raumenyse pasireiškia nuovargis, kurio priežastys dažniausiai yra metabolinės, t. y. energetinių medžiagų stygius, metabolitų susikaupimas, bet taip pat gali sutrikti elektrinio signalo perdavimas iš centrinės nervų sistemos, sutrikti Ca2+ jonų kinetika ir t. t. Tokie greiti adaptaciniai pokyčiai sportininko organizme trunka palyginti neilgai ir išnyksta netrukus po to, kai nustoja veikti stresą kėlęs dirgiklis. Jei organizmui leidžiama visiškai atsigauti, darbingumas dažniausiai būna netgi didesnis nei pradinis (Superkompensacijos fenomenas).

1citDaug kartų kartojant plaukimo krūvius pasireiškia ilgalaikė adaptacija, kurios pagrindas yra struktūriniai pokyčiai. Sportininko organizme didėja mitochondrijų kiekis ir efektyvumas, keičiasi raumenų mechaninės ir kinetinės savybės. Tačiau adaptacija gali būti ne tik teigiama, kai didėja sportininko darbingumas, bet ir neigiama, kai sportininko darbingumas mažėja – dažniausiai todėl, jog fiziniai krūviai nuolat atliekami ne visiškai atsigavus po prieš tai buvusio krūvio, t. y. esant nuovargiui.

Augant konkurencingumui sporte, vaikai ir suaugę sportininkai patiria didesnį „spaudimą“ laimėti, dėl ko treniruotė neretai tampa intensyvesnė bei didėja plaukimo apimtis. Padidėjęs ir (ar) nesubalansuotas fizinis krūvis sukelia sveikatos sutrikimus, neretai atsirandančius dėl persitempimo ir persitreniravimo (Wolf et al., 2009, Wanivenhaus et al., 2012, Meeusen et al., 2013).

Labai svarbu sekti, kaip plaukikas toleruoja fizinius krūvius, t. y. vertinti krūvio/atsigavimo balansą (Collette et al., 2018). Vertinimas turi būti atliekamas nuolatos – kitaip treniruotės procesas tampa gana chaotiškas. Tačiau tai nėra lengva užduotis, kadangi organizmo būsena priklauso nuo daugelio veiksnių bei sportininko individualių savybių. Remiantis informacija, gauta apie plaukiką, koreguojamas jo treniruotės, varžybų krūvis, nepamirštant organizmo atsigavimo svarbos.

Kaip atpažinti nuovargį?

Populiariausias metodas tarp trenerių – tiesiog bendravimas su sportininku ir apklausa. „Kaip jautiesi?“ – kuo didesnis meistriškumas ir kuo didesnis sportininko sąmoningumas, tuo šis klausimas yra prasmingesnis. Taip pat labai daug pasako kūno kalba. Esant nuovargiui, gali sutrikti plaukimo technika. Dalis trenerių naudoja klausimynus nuotaikai ir nuovargiui vertinti (Nicolas et al., 2018). Tik maža dalis trenerių naudoja kontrolinio plaukimo rezultatus, širdies susitraukimo dažnį ir variabilumą ramybėje, šuolio aukščio kaitą sausumoje (Pollock et al., 2019). Nėra vieno universalaus nuovargio rodiklio, ir negali tokio būti,  kadangi nuovargio priežastis visada priklauso nuo užduoties pobūdžio, individualių sportininko savybių ir t. t.

5 rekomendacijos:

perdegimas

Kokiomis priemonėmis treneriai valdo krūvio/atsigavimo balansą?

Neseniai publikuota Didžiosios Britanijos elito trenerių apklausa parodė, kad daugiau nei pusė nesinaudoja jokiomis atsigavimą skatinančiomis priemonėmis (Pollock et al., 2019)... Iš tų, kurie naudojosi, didžiausias dėmesys buvo teikiamas energetinių medžiagų atstatymui po treniruotės orientuojantis į angliavandenių atsigavimą, t. y. prioritetas skiriamas mitybai.

Kitos taikytos priemonės – tempimo pratimai, masažas, šalčio terapija. Didelė dalis trenerių pasitiki treniruotės tvarkaraščiu, kuriame pratybų dažnumas ir krūvio dozavimas pasirinktas remiantis atsigavimo proceso dėsningumais ir atsižvelgiant į sportininko treniravimosi stažą, parengtumą, lytį ir t. t. Tvarkaraštyje paprastai numatytos atsigavimo (sumažinto krūvio) savaitės. Papildomo poilsio kartais suteikiama po didelio intensyvumo pratybų ir vyrauja logika, kad po 3–4 pratybų būtinai turi būti taikoma atstatomoji treniruotė.

4 rekomendacijos:

Parengė: S. Kamandulis, Sporto mokslo ir Inovacijų Institutas, LSU
Kontaktai: el. p. sigitas.kamandulis[at]lsu.lt; tel. +370 600 73021
lsu logo lt
 

Šią portalo LTUswimming.com informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško Lietuvos plaukimo federacijos sutikimo draudžiama.
master cover 00

master cover 1

master cover 2

master cover 3

master cover 4

master cover 5

master cover 6

master cover lsu1
master cover 01
master cover 02
master cover srf logo

vaiku treneris ban

mok plaukti1